
Etkö kerkeä istumaan iltoja somessa kytäten paikallisten panimoiden uusimpia kuulumisia? Ällös huoli! Olutkaupunki Oulu -juttusarja paketoi yhteen oululaisten panimoiden kuulumiset kuluneen kuukauden ajalta.
Humaloitujen toimituspalaverissa on pohdittu, riittääkö Oulussa uutuusoluita kerran kuussa raportoitavaksi. Joulukuun osalta asiaa ei tarvitse pohtia: riittää!
Nailo
Nailon joulukuu sisälsi kaksi uutuutta. Solstice avasi pelin alkukuusta. Olut on kädenojennus sitrushedelmien sesongille. Kyseessä on siis sitruksinen souri, jossa alkomahoolia 5,7 %. Hedelmiksi on valittu teeman mukaisesti appelsiinit ja mandariinit, jonka lisäksi mukana on karpaloa ja mausteena kanelia.
Kuun toinen uutuus on Anthropocene, 5,8 prosenttinen NEPA. Humalapohjassa Citra Incognito, Amarillo, Cascade, Motueka ja Motueka Amplifire -öljy. Oluen erottaa massasta taiteilija Julia Virpin suunnittelema etiketti, jonka teoksista juontaa juurensa myös oluen nimi. Tällaista yhteispeliä toivoisi panimoilta enemmänkin!
Varikko Panimo
Varikolla päästiin vuoden lopussa vauhtiin oikein kunnolla ja oluita tuli ulos sitä vauhtia, että allekirjoittanut ei ole ainakaan kerennyt kaikkia edes maistaa.
Hound Dog on 5,8 pinnainen American Pale Ale. Kyseessä on moderni näkökulma klassiseen apaan ja kuulema rokkaa kuin Elvis. En usko ennenku maistan!
Amerikanmeininkiä tarjoaa myös Preeriarotta, 8 % American Strong Ale. Panimon somevastaava veistelee asiastan näin: “Täyteläisen pehmeä paketti karamelliin ja pähkinään taittuvaa maltaisuutta sekä kuivahedelmien makeutta. Jälkimaussa tyylille ominainen katkeruus korostuu ja tasapainottaa tuhtia makua.“
Kuun kolmannen uutuuden käsitän jonkinlaiseksi kädenojennukseksi Jatkoaika.com -meemille. Patrik Laine, hänen veljensä Rasmus Risto Laine ja heidän lempioluensa Humalaine. Voin olla väärässä, mutta I want to believe! Kyseessä on kuus ja puoli volttinen NEIPA, joka on humaloitu Riwakalla, Nelson Sauvinilla, Citralralla, Mosaicilla ja Cashmerella.
Jos tämän kuun etikettikisan voitto menee Anthropocenelle, niin lohdutuspalkinto pitää jakaa Puuterikirsulle, jonka etiketissä komeilee verrattain lutunen nallukka. Itse olut on NEIPAA ja se on syönyt Idaho 7:aa, Citraa ja Cashmerea. Viinaa napakat 7,5 %.
Ja tulihan sieltä varikolta jotain tummempaakin. Korpin Pata (6,5 %) on savuportteri, jonka savu onsaatu pyökkisavustetusta maltaasta. Pakkasmittari näyttää tätä näpytellessä reilu -20, joten tämä, viltti ja takkatuli voisi olla ihan osuva kompo aloittaa uusi vuosi.
Kaiken tämän lisäksi Varikko kerkesi julkaista myös kollabon. Statua Maxima on Imperial Pils, joka on tehty yhteistyössä Olarin Panimon kanssa. Panimon mukaan kyseessä on “suoraselkäinen – yhtä aikaa klassisen tyylikäs ja isosti elävä, keisarillinen pils”.
Eikä siinäkään vielä kaikki! Vuosi nimittäin paketoisiin vielä Panama Weissella. Olut on persikalla, passiohedelmällä ja veriappelsiinilla maustettu sour, jotta pinnoja viisi. Näiden kavereiden sour-historian huomioiden odotukset ovat tämän suhteen korkealla.
Parhaiten panimoiden kuulumisista pysyt perillä niiden omien somekanavien kautta:
