Orpon hallituksen ohjelmaan kuuluneen alkoholilain uudistamisen toinen puolikas meni läpi eduskunnassa kesäkuun lopussa, odotetun valiokunnassa hidastamisen jälkeen. Alkojen aukioloajat muuttuivat jo heinäkuun alussa, kotiinkuljetusten toteutumisen kanssa on vielä puolenvuoden siirtymäaika. Mutta muuttuuko tässä sitten oikeastaan kovinkaan moni juttu?
Alkojen aukiolon mahdollistaminen viikonloppuisin ja arkipyhinä tuli vastaan heti. En varsinaisesti ole mikään “Jeesuslapsi itkee” -kulmalla asiaa lähestyvä, minusta myynnin kulkeminen vapaampaan suuntaan on aivan ok, kunhan myyntiä duunaavien soppareissa sitten on asiallinen korvaus sunnuntain tai pyhäpäivän menemisestä viinapalveluihin. Tämä ei ole mikään sairaala tai teollisuusprosessi jota ei voi pistää viikonlopuksi jäihin jos niin halutaan, sensijaan että toimihenkilöiden riesling-hana pidetään päällä.
Henkilökohtaisella tasolla en edes muista milloin olen Alkossa viimeksi käynyt (viiniä ei mene), alkoholilain ensimmäisen uudistusosion jälkeen, joten itselle vaikutus elämään jää aika minimaaliseksi. Oulussa Pekurin K-Market ja nyt Varikko on sunnuntaisinkin tarjonnut sen mitä ehkä saattaa tarvita olutpuolella, jos se peruskebbada ei nyt vaan riitä. Tietääpähän nyt ainakin että jos haluaa kokkailla sunnuntaina kunnon risoton ainakin periaatteessa siihen saisi haettua viininkin jos ei kaapissa satu olemaan – vaikutus tosiaan lienee isompi viinin kuluttajille. Hieman mietityttää millä laajuudella Alkot lopulta tulevat pyhinä auki olemaan, mielestäni esimerkiksi Oulun keskustan myymälä ei ollut vielä viime sunnuntaina avoinna, Limingantullin Prisman ilmeisesti oli.
(Sivuhuomiona, kun viime viikonlopun ensimmäisten aukiolojen aikaan uutisissa oli juttua sunnuntaikävijöiden ostoksista, kyllähän se tuntui olevan sitä normaalia Leijona-, Koskenkorva- ja Suomi-viina-osastoa. Vaan eipähän tarvitse Teren enää istua itkemässä Alkon suljettujen ovien takana pyhäpäivinä vaan pitää kehittää joku uusi hevosenraato mätkittäväksi.)
Niin Alko kuin lupaa hakevat vähittäismyynnin toimijat saavat vajaan puolen vuoden päästä toimittaa alkoholijuomia. Kuten normaalissakin ulosmyynnissä yli kasipinnaiset jäävät Alkon hoteille. Tässä näin suurimman järkeistyksen olevan esimerkiksi se, että koronan jälkeen vain kasvaneen ja jonkun perhearjen suhteen täysin järkevän ruoan kotiintoimituksen kylkeen saa jatkossa myös halutessaan alkoholijuomat mukaan normikaupasta. Näinhän sen pitäisikin olla, jos aiotaan leikkiä että havumetsien maassa olut tai viini olisi lähempänä elintarvike- ja kuin nautintoaine-pinoa. Kovin vakavasti en jaksa ottaa Pärän ja muiden “wolttikuski toimittaa viinat alaikäisille” -henkistä pelottelua.
Etämyynnin osalta juttuja selkeytettiin, mutta se on sellainen suo johon ei yksinkertaisesti jaksa alkaa nytkään perehtymään. Suomalaiset saavat tilata enintään 80% alkoholijuomia etämyyntinä EU:n alueella, ja homma toimii nyt miten sen pitäisi EU:ssa toimia? Toimiihan? Valmisteveropuolen tulkinnat ei heitä kapuloita rattaisiin? En tiiä helkkari.
Kaikenkaikkiaan ensimmäisen aallon prosenttirajojen tuunaamiseen verrattuna olutharrastukseen melko kevyesti vaikuttavia uudistuksia. Keinotekoiset prosenttirajat saisi edelleenkin hävittää (tai ainakin edelleen merkittävästi nostaa), legalize it ja silleen, mutta tällä hallituspohjalla tässä taisi olla maksimit. Askel kerrallaan ja 30-luvulla sitten kohti viiniä maitokaupoissa? Suunta on joka tapauksessa melko selkeä, vaikea kuvitella että merkittävää peruuttelua ainakaan tulisi. Omalla toivelistalla olisi ehkä alkoholilakirukkauksen sijaan esimerkiksi verotuksen säätämistä jolla ohjattaisi kulutusta ravintolapuolella houkuttelevaksi – siellä ei ole ollut koronan ja kuluttajakäyttäytymisen muutoksen jäljiltä helppoa.

