Black Velvet – If you please

Juttelin Humaloidut harharetket -podcastia varten olutcocktaileista Cocktail Companyn Olli Vehkalahden kanssa. Olli heitti ilmoille hyvän huomion: yksi vanhimpia edelleen voimissaan olevia cocktailreseptejä on olutcocktail. 

Kyseessä on tietysti Black Velvet, ja siitähän piti ottaa töikseen sanailla hiukan enemmänkin.

Black Velvet on drinkkinä yksinkertainen, mutta hämmentävä. Siihen tulee kuohuviiniä, mieluiten shampanjaa ja irkkustouttia, mieluiten Guinnessia. Suhdeluku vaihtelee resepteittäin, mutta 1:1 on hyvä lähtökohta.

Viime viikolla juhlittiin myös pyhän Patrikin päivää, joten drinkki on enemmän kuin ajankohtainen.

Cocktailin juuret yltävät vuoteen 1861. Tuolloin prinssi Albert, kuningatar Victorian mies, kuoli yllättäen 42-vuoden iässä. Huhujen mukaan stouttia lisättiin juoman, jotta väri saatiin sopimaan paremmin surujuhlaan. Kuningatar Victoria ei miehensä kuoleman jälkeen pukeutunut muuhun kuin mustaan surupukuun.

Samantyylistä drinkkiä on huhujen mukaan tarjoiltu jo 1800-luvun alussa Saksassa. Yksi juoman versioista kantaakin Otto von Bismackin nimeä. Varhain liikkeellä on ollut myös eri oluita, kuten portteria ja tummaa lageria kuohuviinin kanssa yhdisteleviä juomia. 

Varhaisimmat maininnat drinkistä cocktailkirjallisuudesta ovat vuodelta 1888, jolloin cocktail kulki nimellä “Champagne Velvet”. Resepti löytyy Harry Johnsonin “New and Improved Bartender’s Manual”. Kirja on tarpeeksi vanha ja arvostettu, että se löytyy helposti myös digitoituna versiona. Alkuperäinen ohje näyttää tältä: 

Itse lähdin rakentamaan oman Black Velvettini lähialkoni yksikköhinnaltaan halvimman shampanjan ympärille, joka oli tällä kertaa Drappier Carte d’Or kätevässä kahden desin pakkauksessa. Valitettavasti lähikaupasta oli Guinness loppu, joten irkkustoutiksi valikoitui O’hara.

Makumaailman osalta ymmärrän drinkin funktion, sillä se ei oikein maistu kuohuviiniltä saati stoutilta. Itseasiassa makumaailma taittaa hämmentävän marjaiseksi. Kanssamaistelija luonnehti juomaa jopa puolukkaiseksi. Tästä huolimatta taidan tulevaisuudessa juoda stoutit stouttina ja skumpat skumppana.

–Sampo

P.S. Olli Vehkalahden linkkejä olutcocktaileihin pääsee kuulemaan alla olevasta linkistä.

Leave a Reply